UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Login: Hasło:
Strona 1 z 1
środek trwały a wspołwłaściciel
(Kategoria: PKPIR)
2011-07-15 14:39:03
Czy jeżeli osoba proawdząca działalnośc gosp. posiada samochód ,ale jest jego współwłaścicielem, to czy może taki samochód dac do środków trwałych? 

Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2011-07-15 15:02:10
 a kto jest drugim współwłaścicielem?
Człowieka motywuje do działania albo potrzeba odczuwania przyjemności, albo chęć uniknięcia cierpienia
2011-07-15 15:19:12
ojciec.
2011-07-15 15:25:20
 moim zdaniem jest możliwe wprowadzenie tego auta do EŚT
Człowieka motywuje do działania albo potrzeba odczuwania przyjemności, albo chęć uniknięcia cierpienia
2011-07-15 15:27:51
 art. 22a ust. 1 updof
2011-07-15 15:34:01
dziekuje ,zaraz sobie przeczytam :) 
2011-07-15 16:23:02
Prawda to, co rzekła Ewa, z tym, że środek trwały wprowadzony do EŚT podatnika, będący jego nieformalną współwłasnością, powinien być używany wyłącznie przez niego. Inaczej rzecz ujmując - użytkowanie umiejscowione być winno tam, gdzie amortyzacja środka trwałego.
USmiechnięci powinni być pozbawieni szans udowodnienia, że współwłaściciel nie prowadzący DG pojechał takim autem np. na urlop.
Nie mam nic na poparcie tej tezy, ale obiło mi się to gdzieś o uszy, a nadto wydaje mi się to logiczne.
Ceń słowa. Każde może być twoim ostatnim. (S.J. Lec)
2011-07-15 16:35:55
To, co napisałem wyżej jest raczej efektem luźnych przemyśleń, za co mogę dostać po głowie.
Uregulowania odnoszące się do problemu zawarte są w przepisie art. 22g ust. 11 updof. Przepis ten stanowi, że w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku.
Zasada ta nie ma zastosowania jedynie do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.
2011-07-15 21:07:20
Zbychu, tak naprawde, to on w całości uzytkuje ten samochód do działalności. A dlatego tak sie stało, z tą współwłasnościa, że  jego tata ma wieksze zniżki. Jak w tej reklamie .....ech, takie życie.

dziekuje jeszcze raz . dobrej nocy życze.
2011-07-15 22:37:56
Kiedy pisałem po raz pierwszy w tym wątku - o nieformalnej, a właściwie wykalkulowanej współwłasności - domyślałem się działania durnych reklam. Skutek taki, że unika się uderzenia cieńszym końcem kija, a dostaje w d... grubszym.
A może by tak znieść współwłasność i zmienić ubezpieczyciela? Do przekalkulowania.
2011-07-16 06:35:05
 A może by tak znieść współwłasność i zmienić ubezpieczyciela?

Moim zdaniem, ZbychD nie ma takiej konieczności. Ustawa mówi że można. Koniec kropka. Reszta należy do podatnika. W jego gestii należy wykazanie że auto używane jest tylko i wyłącznie przez prowadzącego DG do celów DG. 
W przypadku zakupu na kredyt bankowy banki wpisują sie jako współwłaścicel w DR. W tym wypadku akurat nikt nie ma wątpliwości, że bank nie używa tego samochodu. Ale to również jest po stronie podatnika wykazanie, ze tak właśnie jest (czyli okazanie kto jest współwłaścicielem).

Jest interpretacja podatkowa dotyczaca współwłasności pomiędzy byłymi małżonkami.
2011-07-16 09:57:58
Ale z tego co mówi ten artykuł 22g.11 updof to wpisuje się do EST tylko  taką wartość tego samochodu jakiej się jest współwłaścicielem. Zatem jeżeli ojciec jest współwłascicielem połowy to do EŚT firmy syna wpisuje sie tylko jego połowę. Pozostaje tylko problemem którą połowę, ale jeżeli jeżdzi syn, to lewą, ta z kierownicą :-)). W przypadku współwłasności banku to wynika z zastawu pod kredyt i nie jest uważana jako współwłasność sensu stricto ale zapezpieczenie.  
2011-07-16 13:12:39
 Zbyszek - zgadza się że współwłasność banku wynika z zastawu pod kredyt. Ale podatnik ma to wykazać - jasne, że jest to jasne. Ale może nie zawsze i  nie dla każdego ...

Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl